Demir eksikliği tedavisi

Tedavi için ilk olarak hap tedavisi başlanmalıdır. Ağız yoluyla demir tedavisi vücut için en güvenli yöntemdir çünkü barsaklarınız demirin düzgün şekilde ihtiyaca göre vücudunuza dağılmasını sağlar. Fazla miktarda demirin istenmeyen yerlerde birikmesini engeller. Tek sorunu demirin barsaklarda tahrişe neden olmasıdır. Mide ağrısı sıklıkla görülür ancak tedaviye devam ettikçe bu şikayet azalır. Kabızlık veya ishal de sık görülen şikayetlerdendir. Eğer sabredilirse tedavi başarılı olacaktır.  Başlangıçta kan değerine göre günde iki veya üç tane ile başlanabilir. Kan değeri normale gelince günde bir tane ile devam edilir. İlaçları yemekten 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra almak gerekir. Yemeklerle birlikte alınırsa etkisi azalır. Demir hapı ile birlikte C vitamini içeren meyveler tüketmek etkisini arttırır. Koyu çay veya kahve içilmemesi gerekir; çay ve kahvenin azaltılması iyi olur. Zaten tedavi iyi giderse koyu çay içme isteği azalacaktır.

Tedavi süresi en az 6 ay kadardır. Kansızlığın düzelmesi tedavinin tamamlanmış olması anlamına gelmez. Hgb değeri normal olan hastanın demir depolarının da tam olarak dolması için tedaviye devam edilmelidir. Tedavi sırasında tüm şikayetler aynı zamanda veya aynı hızla düzelmez. Öncelik her zaman kansızlıktır. Kan hgb düzeyi düzeldikçe ferritin değeri de hemen normale gelmez. Kansızlık düzeldikçe hastanın halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, çarpıntı baş dönmesi şikayetleri düzelir. Baş ağrısında azalma olur.  Tedavinin ilk aylarında saç dökülmesinde azalma olmaz.  Bazen artma olabilir ancak kansızlık düzeldikten sonra tedaviye devam ettiklerinde belirgin düzelme olacaktır. Zayıf ve ince saçların yerine daha güçlü saçlar çıkacaktır. Tırnakların normale gelmesi 6 aydan daha uzun sürebilir. Tedavi sürekli devam edilirse tırnaklar normal bir görünüm alacaktır ve güçlenecektir ama ara verilirse tırnaklarda düzensizleşme olur. Huzursuz bacak sendromu ferritin değerinin 50’nin üzerinde tutulması ile düzelir. Bu nedenle tedavi için sabır edilmesi gerekir.

Demir ve vitamin tedavisi gebelik sırasında ve emzirirken güvenle kullanılabilir. Hatta çocuğun gelişimi için gereklidir. Gebelik sırasında da doktorunuz almanızı önerirse tedaviyi alın. Adet görmüyorsanız bile karnınızda çocuk büyürken sizin demir ve vitaminlerinizi kullanır. Bu nedenle yiyeceklerle aldığınız miktar yeterli gelmeyebilir.

Tedavi süresince belirli aralıklarla kansızlık durumuna ve ferritin düzeyine bakılmalıdır. Bu sürede kan değeri hiç artmıyorsa veya azalıyorsa hastada başka yerde kanama odağı araştırılabilir.  Ağızdan demir tedavisi yeterli gelmediği düşünülerek serum ile demir tedavisi verilebilir.  Serum ile demir tedavisi çoğunlukla güvenlidir ancak çok az da olsa şiddetli allerji gelişebilir ve bu ölümcül olabilir. Ayrıca serum ile demir damarları tahriş edebilir ve kolunuzda şişmeye neden olabilir. Serum ile demir tedavisi öncelikli tercih değildir. Ağızdan demir tedavisi yeterli gelmiyorsa, midede ülser varsa veya mide ameliyatı geçirilmiş ise, barsak veya mide kanaması varsa, başlanmalıdır. Ağızdan demir teavisi düzgün ve yeterli şekilde alınırsa hastaların çoğu iyileşir.

Demir eksikliği tedavisi” üzerine 62 düşünce

  1. aneminet-admin Yazar

   Demir düzeyinizden çok ferritin değeriniz daha önemlidir. muhtemelen demir eksikliğine bağlı kansızlığınız vardır. Her ne kadar çay ve kahvenin yiyeceklerdeki demirin kana karışmasını azalttığı bilinse de dünyada yaygın içilen çay nedeniyle erkeklerde demir eksikliği pek görülmez. Genellikle adet görmekle kaybedilen kan nedeniyle kadınlarda demir eksikliği görülür. Demir eksikliği olan kadınlarda dikkat eksikliği gelişmesi nedeniyle çok fazla çay içme isteği sık görülür. Bunun dışında kahve telvesi veya sigara külü yeme isteği de görülür ancak çoğunlukla demir eksikliği tedavisi ile bu istekler belirgin olarak azalır veya kaybolur. Yani özet olarak günlük içilen çay miktarını azaltmak gerekse de tedavi için yeterli değildir ve tedavi ile aşırı miktarda çay içme isteği de azalır.

 1. hamiyet pala

  Ben akdeniz anemisi tasiyicisiyim. Ama ayni zamanda ferritinim de düşük 27-30 larda. Simdi agiz yoluyla demir aliyorum. Ben de cayi cok seviyorum ama gunde 6 çay bardağı anca iciyorum. Migdemde veya bagirsaklarimda bir kacak kanamam yok adetim de cok yoğun degil. Demir depolarim neden bosaldigi bilinemedi. Sebebi sizce ne olabilir?
  Sitenizdeki bilgileri çok beğendim. Özet olarak herşey var.
  Gerçekten çok yaralandim. Tebrikler

  1. aneminet-admin Yazar

   teşekkürler. Adet ile kan kaybı en önemli demir eksikliği nedenidir. Kadınlarda adet kanamaları fazla değilse ve yeterli miktarda et yiyebiliyorlarsa demir depolarını yeterli seviyede tutabilirler ancak bu kadınların çoğu için geçerli olmamaktadır. Adet miktarı çok olmasa da adet ile kaybedilen kan, çok miktarda demir kaybına neden olur. bu da depoların yükselmesini engeller. ferritin değerinin çok yüksek olmamasını sağlayarak vücuda zarar vermesini engeller ancak ferritin değeri çok düşük değerlerde kalması hayat kalitesini bozmaktadır. ferritin 27-30 değerleri çoğu kadın için iyi bir değerdir. demir ilacına devam etmekle bu değerleri devam ettirmeniz sizin için faydalıdır. önemli olan ferritin değerini 100’ün üzerine çıkmayacak şekilde demir ihtiyacını karşılayabilmenizdir. Çay içmenin demir depolarına etkisi çok da fazla değildir. Türkiye’de çay erkekler tarafından da çok tüketilen bir içecektir. öyle olsaydı erkeklerde de kansızlık sık görülen bir durum olurdu.

  1. aneminet-admin Yazar

   ferritin değeriniz daha önemlidir. demir düzeyi demir depolarınızın miktarını göstermez. demir deposunu gösteren ferritin düzeyidir. adet görmeye devam ediyorsanız ve hgb değeriniz normal ise ferritin değerini 50-100 arasında tutmanız yeterlidir. çinko elementi de içeren ferrozinc yerine sadece +2 değerlikli demir ilaçlarını almanız daha uygun olacaktır.

 2. Gamze

  Merhaba ferritin degerim 27 hgb 13 demir 120 . Yaklasik seksen gündür feramat ve folbiol kullaniyorum saclarim cok dökülüyor tepem acildi doktorum artik kansizlikla alakali diyemeyiz cildiyeye görün dedi. Cildiye daha once gittigimde kansizliktan dolayi demisti. Ne yapacagim bilemiyorum ne önerirsiniz

  1. aneminet-admin Yazar

   hgb değeriniz çok iyi değerde. ferritin de iyi sayılır ancak saç dökülmesinin tam olarak düzelmesi için ferritin değerini 50-100 arasında tutacak şekilde demir tedavisine devam etmek gereklidir. saçlar insan vücudu için diğer organlara öncelik sırası göre en düşük olanıdır. bu nedenle saç dökülmesi en son düzelen şikayetiniz olacaktır.
   öte yandan saç dökülmesinin kadınlarda gördüğümüz en sık sebeplerden biri de stresstir. eğer saç dökülmesi durumunuz bölgesel şekilde ise ve küçük kel bölgeler halindeyse bu daha çok stress ile birlikte görülen alopesi ariata da olabilir. cilt doktoru bunu ayırt edebilir. başka bir cilt probleminiz yok ise demir tedavisinin yanıtını bekleyebilirsiniz.

 3. ayşe coşkun

  merhaba hocam..

  bir kontrol sırasında hb: 12.3 mgr
  serum demirim 37 referens aralığı (37-145)
  Demir bağlama kapasitem ise 360 referens aralığı( 155-355)
  Ferritin :52.74 refereans aralığı(13-150) çıktı..
  Gaitada gizli kan : negatif 3 kez 3 gün ara ile bakıldı.
  doktorum ferro sanol duodenale verdi günde 1 kez alıyorum.. şimdi sizin yazınızı okudum.. yeterlimi hocam bu oran..saçım döküldü çok.. ayrıca hipotroit ve insulin direnci hastasıyım.

  ..demir değerlerim çok mu düşük?

  1. aneminet-admin Yazar

   kan değerleriniz bir kadın için iyi değerde ancak adet kanaması devam ettiği sürece yani menapoza kadar demir kaybetmeye devam ettiğiniz için demir tedavisini bir daha almayacaksınız anlamına gelmez. bu arada CRP düzeyinizi de bilmek gerekir. böylece allta yatan bir enfeksiyon olup olmadığı kısmen de olsa anlaşılabilir. tavsiyem, size yazılan demir ilacını 6 aya tamamlamışsanız eğer sadece adet günlerinde 1’er tane devam etmeniz. adet kanamanızın fazla olduğu günler iki tane alabilirsiniz. ayrıca en geç 6 ayda bir tekrar ferritin, CRP ve hemogram değerinizi kontrol etmenizi öneririm. ferritin değerleri 50-100 arasında tutabilirseniz uygun olacaktır.

    1. aneminet-admin Yazar

     menapozda bir bayan için kan değerleriniz iyi. adet görmüyorsanız demir almanıza gerek yoktur. eğer hgb değeriniz düşer ve ferritin çok düşük gelirse endoskopi ve kolonoskopi yapılmalıdır. eğer hgb ve ferritin değeriniz iyi ise şikayetleriniz diğer sebeplere bağlı olabilir.

 4. MN

  Ferittin değerim 5.5 / demirde 28 / hgb 12 / tsh 7.8 görünüyor çay günde 4 veya 5 bardak anca içiyorum adet düzenim 7 gün 3 gün yoğun oluyorum normal herşey yalnız yemek seçiyorum et kokusundan nefret ediyorum yoruyor beni bu süreç saç dökülmelerim arttı ayrıca tiroid rahatsızlığım var saçlarım ciddi derecede az kaldı çok sıkıntılı hergün iki ilaç aç karnına alıyorum gyno ferro sanal ve levotiron 10 gündür kullanıyorum saçlarımı bu halde görmek çok korkutuyor beni ne önerirsiniz

  1. aneminet-admin Yazar

   kullandığınız ilaç iyi ve etkili bir demir ilacıdır. açken almanız rahatsız ediyorsa yemeklerden 2 saat sonra da alabilirsiniz. genelde bu şekilde daha az yan etki yapar. hipotiroidi de saç dökülmesinde önemli bir etkendir ancak ferritin değeri bu değerdeyken hipotiroidiniz düzelse bile saç dökülmesi devam edecektir. ferritin değerini 50-100 arasında tutmanızı tavsiye ediyorum. ilk başlarda işe yaramıyor olduğunu düşünseniz de, tedaviye devam ettiğiniz sürece daha güçlü saçlar ortaya çıkacaktır. aşırı stress de saç dökülmesinin en sık görülen nedenlerinden biridir. bu nedenle spor yaparak aşırı stresten uzaklaşmanız da faydalı olacaktır.

  2. ayşe coşkun

   ENDOSKOPİ mayıs 15 ile aralık 15 te yapıldı..colonoskopide 15 mayısta ayni gün yapılmıştı..gastrit ve polip vardı.. biopsi temiz gelmişti.. iki kutu ferro sanol dodenale kullandım.. yeterlimi hocam.. ölçüm yaptırayım mı?

  1. aneminet-admin Yazar

   demir eksikliğinin derecesi için ferritin değeri görülmelidir. demir eksikliğinde en sık gördüğümüz şikayetlerden biri sürekli uyuma isteği ama uyuyamamadır. uyumuş olsanız bile hiç uyumamış gibi hissedersiniz. ayrıca özellikle geceleri olan bacak ağrısı ve kramplar da hayat kalitenizi düşürmektedir. ferritin değerini yükseltecek şekilde demir tedavisine devam etmenizi öneriririm. uyku kaliteniz düzeldikten sonra morluklar da düzelecektir.

 5. batuhan

  29 yaşında erkek bir kişi olarak 6 aydır bu sorun ile uğraşıyorum. Kızılay kanımı kabul etmeyince 12.1 hgb doktorea göründüm ve ferritn değerim 5 çıktı. Endoskopi kolonoskopi yapıldı ve kolonoskopi normal endoskopide gastrit çıktı. Çölyak serolojisi negatif, rapid üreaz negatif yazılmış ama bendeki kontrolör cihazda pozitif.
  2 ay aralıklarla hematolojiye gidip ölçümlere devam ettim. Bu arada 10 tane kadar b12 iğnesi vuruldum. 6 ay sonra geldiğim nokta ferritn 50, hgb15.6 Ferrtitinin 120leri gördüğünü görmüştüm ve bu düşme trendi dolayısıyla tekrar bir gastroloji doktoruna gittim. Kendisi profesör ve özellikle endoskopi alanında ünlü. Hem endoskopi hem kolonoskopi temiz çıktı. Patoloji bekleniyor ama herhangi kötü birşey yok dedi.
  Ben bu aşamadan sonra artık ne yapacağımı bilmiyorum. Etrafımda bir arkadaşım 3-5 yıllık periyodlar ile 10 flakon iv demir alıyormuş mesela.

  1. aneminet-admin Yazar

   erkek hastalarda demir eksikliği saptandığında eğer belirgin bir kanama odağı yoksa mide ve kalın bağırsak incelemeleri yapılmalıdır. size bunların yapılmış olması doğru yolda olduğunuzu gösterir. en son hgb ve ferritin değerleriniz iyi durumda. yeterince et tüketiyorsanız ilaç almadan da demir depolarınızın ve hgb değerlerinizin iyi değerde seyredeceğini düşünmek gerekir.

 6. Gcum

  Ferittin değeri 4.9, Demir 34, Demir bağlama 473, HGB 11.3
  1 Aydır Demir tedavisi görüyorum 3-4 aydır saçımda aşırı dökülme vardı ve yine de devam ediyor.hergün iki kapsül ferro sanol duadenal ve 1 kapsül benexol içiyorum.tedavi uzun sürermi saçım eski sağlığına kavuşurmu?birde dökülen saçlarımın kökündeki minik beyaz kök uçları dikkatimi çekiyor bu kötü bir durum mu? Teşekkür ederim

  1. aneminet-admin Yazar

   saç ve tırnakların güçlenip sağlıklı hale gelmesi 6 ay kadar sürebilir. bu nedenle sabırla ferritin değeri yükselinceye kadar demir tedavisine devam etmek gerekir. B12 tedavisi de her gün olmasa da aralıklı olarak almanız faydalı olacaktır. ilk aylarda saç konusunda hiç bir iyileşme olmadığını düşünebilirsiniz ama saç köklerinin güçlenmesi ve zayıflamış saçların dökülmesi gerekebilir. tedavinin devamında daha güçlü saç kökü ve saçlar ile saç dökülmeniz azalacaktır.

 7. Gcum

  İlginiz için teşekkür ederim son bi sorum olacak saç diplerimde zaman zaman bi karıncalanma hafif kaşınma söz konusu bunun nedeni nedir? Ve beyaz saç kökleri de sağlıksız olan ve dökülen saçları mi gösterir? Sonuçta Yen’i saçlar çıkar değil mi yerine?

 8. berrin duman

  Hocam kolay gelsin gogus hastaliklari kardiyolji noroloji dahiliye psikiyatr her bolum temiz cikti.bacaklarimda morarma bas donmesi carpinti halsizlik istahsizlik 2 ayda 10 kilo verdim yutkunma zorligum var demir eksikligi anemisi cikti ..periferik yayilma testi yaptirdim temiz cikti ..sorum vucudumda herhangi bir kanser belirtisi olsa bu teste cikarmiydi

  1. aneminet-admin Yazar

   demir eksikliği olan bir kişide kan ile ilgili kötü hastalık olma olasılığı çok düşüktür ancak mide veya bağırsak hastalığı olma ihtimali vardır. bu nedenle adet görmeniz ile ilgili olduğu düşünülmüyorsa ve özellikle demir hapları ile tedavi işe yaramıyorsa endoskopi ve kolonoskopi ile mide ve bağırsak taraması yapılmalıdır. başka kötü bir hastalık yoksa demir tedavisi ile dediğiniz tüm şikayetler düzelebilir.

  1. aneminet-admin Yazar

   şikayetlerinizin bazıları kansızlık durumuna bağlı olabilir ancak bu durumda hgb yani hemoglobin değeriniz önemlidir. hgb değeriniz düşük ise anemi yani kansızlık durumunuz vardır ve ne kadar düşük ise o kadar fazla çarpıntı şikayetiniz olabilir. demir tedavisi olarak 2 değerlikli olanları tercih ediniz ve ferritin değerinizi 40-50 civarında tutacak şekilde devam ediniz.

 9. Pelin

  Demir 30, Demir bağlama 475, Ferritin 5.3 TSH 4.7 folik asit 8.3
  Saç dökülmesi şikayeti ile doktora gitmiştim 2 aydır ferrum fort kullanıyorum ek olarak folbiol kullanıyorum.Son değerlerim,
  Demir 129, Demir bağlama 193, Ferritin 14.1 TSH 3,57 folik asit 8.3
  Bu ilaçlara devam ediyorum.Saç dökülme sorunum devam ediyor. Acaba başka ne yapmalıyım bu ilaçlar yeterli mi?saç dökülme sorunum geçer mi?

  1. aneminet-admin Yazar

   ferritin yükselmiş ancak yeterli değildir. saç dökülme sorununuzun düzelmesi için tedaviye devam etmelisiniz. sağlıklı saç ve tırnakların gelişimi için vücudun en az 6 ay kadar yeterli demir alması gereklidir. sonrasında ise devamlı olarak aralıklı olarak (örneğin sadece adet günlerinde birer tane) demir tedavisine devam edilmelidir. adet kanamanızın miktarı ve sıklığına bağlı olarak daha fazla alabilirsiniz. saç konusunda sabırlı olmanız gereklidir.

 10. Kader

  Öncelikle böyle yararli bir site yaptiginiz icin tesekkur ederim.3 ay once bas agrisi nedeniyle kan testi yaptirdim. Hgb 8.7 hct 31.1 mcv 65.6 mch 18.4 b vitamin 221 ferritin 6.2 cikmisti. Doktor hap icemedigim icin maltofer flakon surup verdi. 3 ay sonra tekrar tahlil verdim.bu sefer hgb 10.3 hct 32.3 mcv 67 mch 19.3 demir 15 demir baglama 532 ferritinim ise 3.7 olmus. Hgb yukselmis fakat ferritimin dusmus acaba nedeni nedir. Ne kadar surede depolarimiz dolar. Doktor 6 ay ilaca devam dedi. Yanitlarsaniz cok sevinirim.

  1. aneminet-admin Yazar

   aldığınız demir tedavisi ile hgb değeriniz yükselmiş ancak halen kansızlığınız devam ediyor. aldığınız demir ilacında 3 değerlikli demir mevcuttur. bu durumda yeterli demir tedavisi almış olmuyorsunuz. size önerim 2 değerlikli demir ilaçlarından kullanmanız. ve demir tedavisini hgb değeri 12 ve ferritin değeri 40-50 civarına gelinceye kadar devam ettirmeniz. ferritin değeri 100’ün üzerine çıkarmayın (adet gördüğünüz ve ağızdan demir ilacı aldığınız sürece bu değeri aşmanız zordur). ferritin değerinin yükselmesi yani demir depolarının dolması için önce hgb değerinin yükselmesi gereklidir. bu nedenle ferritin değerinizin hgb değeriniz yükselmesine rağmen düşük kalması normaldir. aldığınız demir preparatını değiştirmeniz uygun olacaktır.

 11. Fatih

  İyi günler sitenizde gerçekten çok faydalı bilgiler var, teşekkür ediyorum

  Ferro sanol duodenal her gün bir tane içiyorum, 6 gün oldu, plastik mideme girmesin diye kapsülü boşaltıp içindeki taneleri çiğnemeden su ile yutuyorum,(bu yöntem reçetede de yazılı) ancak içtikten sonra ayaklarım üşüyor sebebi nedir acaba

  1. aneminet-admin Yazar

   bir erkek hastada demir eksikliği mevcut ise neden olduğunun araştırılması daha önemlidir. kan değeriniz düşük ise bu durum daha önemlidir. bu durumda mide kanaması veya midenin düzgün çalışmasına engel olan bir durum olup olmadığının incelenmesi gereklidir.

   1. Fatih

    Vedat bey erkek hastada kansızlık olmasını ayet inmiş gibi başka bişey olabilir düşüncesini bırakın, orta okulda kan iğnesi tedavisi görmüştüm, el ve ayaklarım üşürdü, saçım döküldü, ayrıca çay ve calcium içeren gıdaları et ve pekmezle yemişiz senelerdir, yani yanlış beslenmişiz bu zamana kadar.
    İyi günler dilerim…

 12. Nil

  Merhabalar…yaklaşık 1 senedir saç dökülmesi yaşıyorum….okadarki yan saçlarım birazda üst kusımda ciddi seyrelmeler oluştu….dermatolaga gittim 1.5 ay önce ve ferritin değerim 13.52 çıktı….ferro sanol kullanıyorum 1.5 aydır…hiç bir değişim yok dökülmemde…psikolıjim altüst…bunun için hergün ağlıyorum…düzelir mi acaba…saçlarım yeniden çıkar mı…

  1. aneminet-admin Yazar

   saç dökülmesi bölgesel olduğunda genelde sebep saç kıran dediğimiz ve aşırı stres ile ilişkili bir durumdur. ancak yine de demir tedavisine devam etmeniz faydalı olabilir. demir tedavisinin saç üzerine etkisi genelde 3-4 ay gibi bir süre gerektirebilir.

 13. Cansu

  Merhabalar feritinin değwrim 4 kan ilacını bir türlü düzenli kullanamadım ama artık nerdeyse kel kalmak üzereyim kullandığım kan ilacı gynoferon diğer ilaçları kullanamadığım için doktorum bunu verdi bugün ilk günüm ancak ben çok fazla çay ve kahve tüketen biriyim bugün çay içmediğim için bir türlü uykumu açamadım yarı baygın dolaşıyorum sizce ilacı gece yatarken alıp gündüz en azından bir bardak çay içsem ilaçtan fayda görür müyüm

  1. aneminet-admin Yazar

   demir tedavisi ile ferritin değerinin 50 ile 100 arasında tutulması durumunda saç kökleri daha güçlü hale gelir. bu değerlere ulaşmak 4-5 ay kadar bir zaman alabilir. aldığınız demir tedavisi ile ferritin düzeyi yükselebilir. ilk aylarda saç konusunda etkisini göremeyebilirsiniz ancak biraz daha sabrederseniz etkisini görebilirsiniz. hgb değeriniz de düşük ise yani anemi de varsa bu süre biraz daha uzayabilir. öncelikle kansızlığınızın düzelmesi gerekir. kan değerinizi aralıklarla takip etmeniz iyi olacaktır.

  1. aneminet-admin Yazar

   eğer kansızlığınız varsa bu süre daha fazla uzar ancak genelde ilk ay içinde yanıt alabilirsiniz. önemli olan bu sürede aşırı kanama ile aldığınız demiri kaybetmemeniz. bu durumda demir ilacı dozu arttırılması gerekebilir. öncelikle kansızlık varsa onun düzelmesi gerektiğini unutmayın.

 14. H. İbrahim

  Merhaba hocam 20 yaşındayım. Herhangi bir rahatsızlığım yokken saç dökülmesi için gittiğim cildiyede demir:31 bağlama kap.: 483 ferritin : 8 çıktı. Kan değerlerim ise normal hgb:14.3 çıktı. Bu değerlerden 4.5 ay önce kan bağışı yapmıştım. Doktor kan değerlerinin gayet iyi olduğunu söylemişti. Kan bağışı yaptıktan 2 hafta sonra kilo probleminden dolayı gittiğim hastanede b12: 80 çıktı. Yine hgb 14.7 civarındaydı. Bu arada boyum:185 kilom 65 civarıydı. Doktor önce b12 iğnesi verdi. Ama ben kullanmadım. 20 gün sonra başka bir hastanede tekrar kan testi yaptım. B12 yükselmişti ama yine referans değerlerinin altındaydı. Hgb yine normal. Doktor benexol tablet verdi. 3 ay kullandıktan sonra b12 yerine geldi.tekrar demire gelirsek 20 gün ferro sanol kullandım tekrar kan testi yaptım. Ferritin:29 oldu. Ama bu arada et ürünleri epeyce tükettim. Doktor 2 ay sonra tekrar kan testi yaptır dedi. Ben de malum öğrenciyim ve yurtta kalıyorum . 1 hafta önce tekrar kan testi yaptırdım. Bu sefer demir 120 demir bağlama kap.: 196 ferritin : 29 oldu. Hgb üst sınırlarda çıktı. Doktor emdoskopi yaptırmam gerektiğini söyledi. Ama benim herhangi bir şikayetim yok . Doktor %80 sende bir şey yok dedi. Ama yine de yaptır dedi. Bu arada bütün mineral değerleri de normal. Ve ben 2 aydır stres yapıyorum. Çok kafayı taktım bu konuya. Sizce herhangi bir emilim problemi var mıdır? Emdoskopi yaptırmak istemiyorum. Olsa bile ne gibi önlem almak lazım? Dediğim gibi hiçbir sağlık şikayetim yok. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler…

  1. aneminet-admin Yazar

   kan değeriniz bir erkek için çok iyi değerde. yani hgb değeriniz. kan bağışının en önemli yararı vücudun demir miktarı fazlaysa bunu düşürmesidir. bu yazdığım yazılar düşünürseniz bir çelişki olabilir ancak erkeklerde daha çok gördüğümüz kan fazlalığıdır. kan fazlalığı da vücut için iyi bir durum değildir. kan bağışı ile vücudunuzda birikmiş fazla demiri atabilirsiniz. eğer hgb değeri iyiyse bu iyi olduğunuzu gösterir. demir veya b12 vitamini almanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. eğer kan bağışı yapmıyorsanız veya bir yerde kanamanız yoksa veya yeterli et yiyiyorsanız o zaman hgb değeri daha önemlidir. eğer hgb değeri düşerse o zaman ferritin düşüklüğü önemli hale gelir.

 15. Aslı Ayvalı

  Hgb-7. Hct-28. Mcv-57. Mch-16
  Mchc-27. Rdw-21. Plt-635. Demir-3
  Demir bağlama kapasitesi-538.
  Ferritin-2.6
  36 yaşındayım 3 yıldır kansızlık sorunum var ama şuan beni çok kötü etkiliyor aşırı halsiz hissediyorum sürekli sinirliyim baş dönmesi ellerim ayaklarımda uyuşma nefes darlığı şikayetlerim çok ileri derecede aile hekimimiz mutlaka Hematolojiye gitmem gerektiğini söyledi gelen sonuçlarda hb elektroforezi istenmesi uygundur yazıyordu daha öncede periferik yayma denilen birşey istemişlerdi yaptırmadım
  Aile hekimi tedaviye cevap vermeyen bir durumum olduğunu söyledi bir kan hastalığınız olabilir dedi sizin yorumunuzu merak ediyorum

  1. aneminet-admin Yazar

   öncelikle, belirttiğim özelliklerde demir haplarıyla tedavi almanız gereklidir. gerektiği kadar uzun süre devam ederseniz faydasını göreceksiniz. kadınlarda hgb değeri düzelirse yani kansızlık düzelirse adet görme nedeniyle tekrar demir eksikliği başlayabilir ve kansızlığa neden olabilir. ferritin 2.6 olması sadece demir eksikliği olabileceğini belirtir ve şikayetlerinizin nedeninin demir eksikliğine bağlı olduğunu düşündürür. hgb değeri 11 civarına ulaştığında MVC halen 65 civarındaysa o zaman talasemi taşıyıcılığı da olabilir. bu durumda hemoglobin elektroforezi istenebilir. bu durumda bile kötü bişey olduğu anlamına gelmez. bu hgb değeri ile şu anda hemoglobin elektroforezi istemeye gerek yoktur.

 16. Havana

  Merhaba 4 hafta önce yogun halsizlik ,dalginlik ,unutkanlik , sac dokulmesi , uykudan uyanamama, kaslarda gucsuzluk , kas agrilari ,elde ayakta uyusukluk, nefes
  darlığı vardi kan degerlerimde TSH: 5.51 Ferritin:6.02 demir:41 Demir bağlama kaba:364 Rdw:15,3 Plt:505 pct:0,547 seklinde çıktı.Doktor demir eksikliği için Moltofer troid için Euthyrox B12 icin Apikobal verdi fakat 4 haftadir düzenli kullanmama rağmen bende hiç düzelme olmadı.Ne yapabilirim yardiminiz icin tesekkur ederim

  1. aneminet-admin Yazar

   demir tedavisi için +3 değerlikli ilaçlar önerilmez. aldığınız demir ilacı maalesef 3 değerliklidir. 2 değerlikli ilaçlar demir eksikliğini daha iyi düzeltirler. plt değerinin yüksekliği demir eksikliği tedavisi ile çoğunlukla düzelir.

 17. Burcu

  Meraba benim ferittin degerim 6,4
  Kan degerim 13 ama felaket derecede baş dönmem kulak cinlamam ve dengesizlik var mr cekildim kbbye gittim sonuclar normal dahiliye ferrittim eksikliginden dedi ilaclara basladim ve daha bi duzelme yok bir hafta oldu baya surermi duzelmesi ?

  1. aneminet-admin Yazar

   ferritin düşüklüğünün ciddi derecede baş dönmesi veya çınlama nedeni olması beklenmez. bunun için hgb değerinin ciddi derecede düşük olması gereklidir. yani kansızlık olmalıdır. bazı hastalarda hgb çok çok yüksek olduğunda da olabilir. baş dönmesine tıp dilinde vertigo adı verilir. çoğu zaman bir sebep bulunamayabilir ve düzelmesi çok uzun zaman alabilir. adet gören kadınlar için ferritin değerinin de düzelmesi bir miktar faydalı olabilir.

 18. Yasmin

  Merhabalar,
  Ben saç dökülmesi şikayeti ile doktora gittim ve Demir eksikliğinden dolayı eylül ayından beri ferro sanol duadonal ilacı kullanıyorum.ilk ay günde iki kere sonra ise günde bir kere kullandım hala kullanmaktayım. Saçlarımda dökülme ilk aylara oranla azaldı ancak üst kısımlarda açılmalar oldu ve azaldı. Acaba açılma olan yerlerde saç çıkar ve saçlarım tekrar gürleşir mi? Bu tedaviye 6 ay devam mı etmeliyim? Teşekkür ederim.

  1. aneminet-admin Yazar

   genellikle demir tedavisinin ilk aylarında saç dökülmesinde düzelme görülmez ancak ilerleyen zamanlarda saç kökleri güçlenir ve saç dökülmesi azalır. anlattığınız durum ise farklı olabilir. alopesi areata denen durum ise daha çok aşırı stress ile ilişkili olabilir. bir cildiye uzmanı ile görüşmeniz iyi olacaktır.

Bir cevap yazın