akdeniz anemisi veya talasemi nedir.

Akdeniz anemisi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde görülen genetik bir durumdur. Herkeste aynı derecede kansızlık yapmaz. Eğer sadece taşıyıcılık dediğimiz durum varsa kişi sağlıklıdır ama hastalık durumu varsa sürekli hastaneden kan takılması gerekir. Hastalık durumu olması için anne ve babanın ikisinde de taşıyıcılık olması gereklidir. Anne ve baba ikisi de taşıyıcı ise ancak 4 çocuktan biri hastalık durumunu yaşar.

Türkiye’de her kadın ve erkeğe evlenmeden önce talasemi testi yapılmaktadır. Ailesinde Akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığı önemli değildir çünkü taşıyıcı olan kişi hasta olarak görünmez. Eğer kadın veya erkekten sadece birinde taşıyıcılık varsa bu önemli değildir. İki çocuktan biri taşıyıcı diğeri normal olur. Bu nedenle korkmamak gerekir.

Sağlıklı bir kişide hafif düzeyde kansızlık varsa illede demir eksikliği anemisi var demek değildir. Türkiye’de özellikle Akdeniz illerinde sık görülen Akdeniz anemisi taşıyıcılığı da olabilir. Bu durumda ferritin düzeyi çok önemlidir. Ferritin düzeyi normal olduğu halde hafif düzeyde kansızlık varsa ve kan tahlilindeki MCV değeri düşük ise Akdeniz anemisi taşıyıcısı olabilir. Kesin tanısı için hemoglobin elektroforezi denen tetkikin yapılması gerekir. Evlenmeden önce kadın ve erkekten istenen kan tahlillerinden biri de bu tahlildir. Eğer bir anormallik saptanırsa sorumlu hekim tarafından kişi telefonla veya mektupla hastaneye çağrılır ve bir hematoloji veya dahiliye uzmanına gitmesi önerilir. Burada yapılacak tahlillerle demir eksikliği mi yoksa akdeniz anemisi taşıyıcısı olduğu anlaşılabilir.

akdeniz anemisi veya talasemi nedir.” üzerine 2 düşünce

  1. Elahmu

    Benden dolayı iki oglum da talesemi talıyıcısı kan kücük Oglum 1 yaş tahlillerinde ferritşn 3.1…. 3 ay kan damlası kullandık . demir agırlıklı beslendi evime kutulu katkı maddesi birley girmez herleyi kendim yaparım buna ragmen 3 ayın sonunda 4.5 cıktı feritin düzeyi ve aylardır boyu aynı.sormak istedigim demir agırlıklı beslendigi kan damlası kullanıldıgı halde feritin düZeyin bu şekilde olması neden ve ne yapmalıyım

Bir cevap yazın